poniedzialek, 29 listopada 2021
Odwiedź nas na Facebooku

SPŁYW KAJAKOWY

2015-06-30 15:07:58

               REGULAMIN
SPŁYWU KAJAKOWEGO RZEKĄ ŁEBĄ


I Cel • Promocja Sołectwa Kąpino i Pomorza, • Promocja zdrowego trybu życia, turystyki, • Poznawanie i popularyzacja walorów krajoznawczych i turystycznych w ramach zorganizowanego spływu kajakowego rzeką Łebą dla mieszkańców Kąpina, gminy Wejherowo i powiatu wejherowskiego.

II Organizator • Stowarzyszenie ECO-KĄPINO
Kontakt: Zbigniew Kowalewski - Stowarzyszenie ECO-KĄPINO tel. 58 672 76 78 po 1800, Oficjalna strona spływu: www.kapino.net


III Termin i miejsce spływu • 11 lipca 2015 r. (sobota), od godz. 1030


IV Zgłoszenia do udziału w spływie kajakowym Zgłoszenia w spływie kajakowym należy składać drogą telefoniczną na podany wyżej numer kontaktowy. tj. do 07.07.2015 r. do godz. 20.00
V Sprawy finansowe Uczestnictwo w spływie biorą osoby, które dokonają wpłaty określonej kwoty podanej w ogłoszeniu na 5 dni przed spływam. Dojazd i powrót ze spływu zapewnia organizator.


VI Kategorie spływu, harmonogram i plan wyścigu Spływ przeznaczony jest dla osób dorosłych. Jeżeli dorosła osoba dorosła zdecyduje się na uczestniczenie osoby niepełnoletniej będącej pod jej opieką to w pełni za nią odpowiada.
Miejsce spływu: start - mostek na rzece Łebie w miejscowości Łęczyce, Lębork.
Koniec spływu: okolice Nowej Wsi Lęborskiej.
Długość trasy: ok. 15 km, szlak o średniej trudności, bezpieczny atestowany sprzęt,
Każdy uczestnik jest ubezpieczony.
Zasady bezpieczeństwa na spływie kajakowym: Zawsze pływaj w kamizelce asekuracyjnej, Nigdy nie pływaj w pojedynkę, Pływaj zawsze na trzeźwo i nigdy nie spożywaj alkoholu podczas spływu! Przed rozpoczęciem spływu sprawdź prognozę na cały okres wyprawy, Dostosuj swój ubiór do warunków atmosferycznych, Wzajemna asekuracja podczas spływu to konieczność, Tempo spływu dostosuj do najsłabszych, W czasie spływu należy zachować się z obowiązującą etykietą wodniacką, Dokumenty i inne rzeczy należy zabezpieczyć przed wodą.
ŁEBĄ PRZEZ LĘBORK
Proponujemy spływ, który jest idealnym miejscem do tego, by skonfrontować ciszę i spokój wiejskiego klimatu z ruchliwym i zapracowanym miastem. Przepłynięcie przez serce Lęborka daje nam możliwość porównania tego, jak wygląda życie miejskie z tym, co dzieje się niespełna kilka kroków dalej. Warto spróbować aktywnej przygody, aby samemu się o tym przekonać.
Spływ zaczynamy przy moście drogowym w niewielkiej miejscowości Łęczyce. Rzeka w tym miejscu jest bardzo szeroka, co niestety przekłada się niekorzystnie na poziom wody. Na szczęście płycizna nie towarzyszy nam zbyt długo, więc wędrówka odbywa się dalej bez zakłóceń. Pierwszą przeszkodę napotkamy nieprędko, a nawet jeśli jakaś już się trafi, to bez problemu będzie można ją pokonać, odpowiednio sterując kajakiem. Gdy do naszych uszu dotrze dźwięk szumiącej wody to znak, że dotarliśmy do małego progu wodnego, który najbezpieczniej pokonać wzdłuż lewego brzegu. Bardzo częstym obrazkiem na tym odcinku Łeby jest rzeczna erozja boczna. Miejscami wpływamy również na małe rozlewiska. Wzdłuż rzeki ciągną się cały czas krzaki i drzewa osłaniające nas przed wiatrem i promieniami słońca, a tuż za nimi pola i łąki.
Odpoczynek i wspólne biesiadowanie.
Płynąc dalej szlakiem dostrzeżemy zagrody dla zwierząt i domki jednorodzinne, a na brzegu rzeki powita nas okoliczna trzoda z pięknymi końmi na czele, możemy być pewni że dotarliśmy do Mostów. W oddali po lewej stronie możemy zaobserwować fabryki miasta Lębork, z których wydobywa się biały dym. Kilka meandrów przed nami i wpływamy do bardzo zadbanego parku lęborskiego. Przeprawiając się przez niego mamy do pokonania nisko zawieszoną rurę. Najlepiej schować się głęboko w kokpit kajaka. Dopływamy do mostu drogowego, licznie uczęszczanego przez samochody i tuż za nim jesteśmy zmuszeni do przenoski, aby ominąć młyn. Wyciągamy kajak z wody lewym brzegiem i wodujemy go ponownie za tamą. Dalsza wędrówka dostarcza nam nieco adrenaliny, gdyż mamy do pokonania cztery kaskady. Nie są one zbyt wysokie więc uporanie się z nimi nie stanowi żadnego problemu, ani zagrożenia. Opuszczając zgiełk miasta, wpływamy na najłatwiejszy odcinek Łeby. Mijamy ostatnie zabudowania Lęborka oraz mały stalowy mostek wysoko nad naszymi głowami. Wiosłujemy jeszcze kilkaset metrów aż dopłyniemy do prawego dopływu Kisewskiej Strugi. Wpływamy do niego i sto metrów dalej kończymy spływ.

© !Kapino.net 2021

kod: Piotr Grabuszyński

Akceptuję

Używamy plików COOKIE! Korzystając z kapino.net wyrażasz zgodę na używanie 'ciasteczek' na Twoim urządzeniu zgodnie, z obecnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji w zakładce polityka cookies